Wędrówki z Bolkiem i Lolkiem po Małopolsce

 

Przeżyjmy to jeszcze raz razem z "Bolkiem i Lolkiem" - film z przedsięwzięcia pt. "Dzień jak z bajki - organizacja widowiska plenerowego opartego na motywach "Bolka i Lolka" dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Centrum Kultury

2009-11-23

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna”….

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna”….

- Dzięki wam mogliśmy choć na moment zapomnieć o codzienności – tak zwrócił się Wójt Gminy Bolesław, Ryszard Januszek do artystów piątkowego koncertu patriotycznego, jaki odbył się w bolesławskim dworze. Koncert, zatytułowany „Ziemio ojczysta, ziemio jasna” wieńczył obchody 730 lat lokacji Bolesławia.


- Jakże inaczej wyrazić miłość do ziemi ojczystej, jak nie poprzez szacunek do własnych korzeni, świadomość i pamięć o tym, skąd jesteśmy. Niewątpliwie o patriotyzmie świadczy przywiązanie do swojej małej ojczyzny, do wartości, które wytworzyły poprzednie pokolenia, które są kultywowane przez obecne i zapewne zostaną przekazane następnym - mówiła Barbara Rzońca, dyrektor Centrum Kultury, witając jednocześnie przybyłych, licznych gości.
Stałe miejsce w każdej małej ojczyźnie zajmują Koła Gospodyń Wiejskich, które w drodze pokoleniowej spuścizny nie zapominają o najważniejszych wartościach, przekazując je dalej. Piątkowego wieczoru goście dworu mieli okazję usłyszeć pieśni w wykonaniu Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Podlipianki”, przeplatane pięknymi słowami naszych poetów, piszących o swoim najważniejszym miejscu na ziemi, jakim jest Bolesław. Wiersze Zofii Lorek, Lucjana Stanisława Poczęsnego, Zbigniewa Strasia, Danieli Machnik i Janiny Kubańskiej czytały Marlena Miszczyk, uczennica Gimnazjum w Podlipiu oraz Bożena Łukowska, córka śp. Zofii Lorek.
Lokalny patriotyzm nie kończy się jedynie z granicami administracyjnymi naszej gminy. Aby przekonać o tym naszych gości, do bolesławskiego dworu zaproszono także trzydziestoosobowy chór parafialny z pobliskiego Sławkowa, na co dzień działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Sławkowie.
Uwieńczeniem tego dnia był występ artystów Akademii Muzycznej w Katowicach. Utwory takich wielkich kompozytorów i twórców, jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Stanisław Moniuszko, Henryk Wieniawski, Stanisław Niewiadomski, wykonali: Halina Skubis – Kalemba (śpiew), Dagmara Niedziela (fortepian) i Adam Musialski, który towarzyszył artystom swoją grą na zabytkowych, XVIII wiecznych francuskich skrzypcach. Między utworami nastrój podniosłości chwili budowała Grażyna Brewińska.
 

Katarzyna Górska

Zdjęcia w galerii

« Powrót