Wędrówki z Bolkiem i Lolkiem po Małopolsce

 

Przeżyjmy to jeszcze raz razem z "Bolkiem i Lolkiem" - film z przedsięwzięcia pt. "Dzień jak z bajki - organizacja widowiska plenerowego opartego na motywach "Bolka i Lolka" dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Centrum Kultury

2009-06-01

Mieszkańcy świętowali

Mieszkańcy świętowali

Uroczystymi przemówieniami wójta gminy Bolesław, Ryszarda Januszka, przewodniczącej Rady Powiatu Olkuskiego, Lidii Gądek, wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego,Ewy Klich oraz koncertem w wykonaniu Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław” otwarto obchody Święta Gminy Bolesław, jakie miały miejsce przed bolesławskim dworem.

Miejsce to, jak się okazało, przez cały dzień emanowało pozytywną atmosferą, która rozniosła się po całej Gminie. Nic dziwnego: program obchodów był tak urozmaicony, że powody do wspólnego radowania się mieli i ci najmłodsi, i ci nieco starsi duchem mieszkańcy gminy! Na bolesławskiej scenie w artystycznym bloku prezentowali się zarówno najmłodsi mieszkańcy – uczniowie ze szkół podstawowych oraz artyści znani w całym kraju. Uśmiechy, jakie pojawiały się na twarzach dzieci były oznaką, że przygotowany specjalnie z myślą o nich blok rozrywkowy to strzał w przysłowiową dziesiątkę! Dorosłych mieszkańców gminy w doskonałe nastroje wprowadziła biesiada w wykonaniu zespołu „Romans”. Z godziny na godzinę było już coraz lepiej. Za sprawą grupy Abba Forever można było usłyszeć znane i lubiane przeboje szwedzkiej grupy „Abba”, natomiast późnym wieczorem na scenie pojawiła się oczekiwana gwiazda wieczoru: grupa „VOX”. Dobry nastrój dopisywał do późnych godzin nocnych, a to wszystko za sprawą zespołu Ares, który przygrywał do zabawy tanecznej. Powodów do radowania można znaleźć znacznie więcej: mieszkamy przecież w Bolesławiu, na który z nutą zazdrości spoglądać może reszta kraju. Skrywamy przecież wielkie skarby...Jednym z nich jest regionalista i historyk, Józef Liszka. W czasie uroczystych obchodów ze strony władz gminy przyjął gratulacje z okazji odznaczenia Orderem Św. Stanisława, którym został obdarowany w Warszawie na początku maja br. przez Wielką Narodową Kapitułę Orderu Św. Stanisława. Order jest zaszczytnym wyróżnieniem dla osób zasłużonych dla kultury narodowej i zaangażowanych w dzieła charytatywne. Powinszowania złożyli także odznaczonemu – w imieniu Centrum Kultury dyrektor Barbara Rzońca
a Klubu Pracy Twórczej – Stanisław Ginał.
Gratulacje przyjęli także prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Bolesławiu, Tadeusz Swędzioł. Zakład, o czym miło nam poinformować, został Liderem Rynku X Edycji Konkursu Promocyjnego „Lider Rynku 2009 Euro Leader”. Perłami naszej gminy jest niewątpliwie uzdolniona młodzież. A ich wysiłki są doceniane. Święto Gminy stało się okazją do wręczenia Nagród Wójta, jakie w tym roku otrzymało dwóch uczniów: Dominika Alfs z Publicznego Gimnazjum w Bolesławiu oraz Artur Januszek z Gimnazjum w Podlipiu. W tym samym tonie przebiegało wręczenie nagród laureatom VI Gminnego Konkursu Plastycznego „Mały Przyjaciel Przyrody”, organizowanego przez Samorządowy Zespół Oświaty i Wychowania w Bolesławiu a odbywającego się pod patronatem Wójta Gminy Bolesław.
Trudno nie wspomnieć o imprezach towarzyszącym Świętu Gminy. Niejednego smakosza przyciągnęły stoiska przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bolesławia, Krzykawki, Lasek, Małobądza, Podlipia i Ujkowa Nowego. Nie mogło zabraknąć na nich tradycyjnych potraw, opartych na przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. I tak gosposie z Bolesławia uraczyły wszystkich pieczonymi ziemniakami, Krzykawka serwowała bigos, Laski grochówkę, Małobądz makaron ze śmietaną, KGW Podlipie flaczki a Ujków Nowy żurek z kiełbasą i jajkiem. Miłośnicy dobrej książki mieli okazję przystanąć przy stoisku Gminnej Biblioteki Publicznej, i napawać się sztuką przy kramie Centrum Kultury. Z kolei tych, co lubią żyć z głową w chmurach ucieszył pokaz gołębi pocztowych i osiągnięć hodowców przygotowany przez członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych z Gminy Bolesław. Swoje trofea prezentowali: Ryszard Pęgiel (Małobądz), Andrzej Kościelniak (Bolesław), Włodzimierz Łaskawiec (Bolesław), Zbigniew Maj (Kolonia), Czesław Gadomski (Bolesław) i Józef Piekoszewski (Ujków Nowy).
W tym miejscu trzeba podkreślić, że organizacja Święta Gminy to owoc wzajemnej współpracy Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy Bolesław oraz Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu. Święto Gminy Bolesław to także owoc wsparcia, jakim w tym roku obdarzyły firmy:

-„Takt”,

-„Ingremio Peszel”,

- "Ocynkownia Stalprodukt Bolesław”

- Sklep Zoologiczno – Wędkarski Grażyny Kołba z Bukowna.

Patronat medialny nad tegorocznymi obchodami objęli: „Dziennik Polski”, „Bolesławskie Prezentacje” oraz portale internetowe: „olkuszanin.pl” i „eolkusz.pl”.
 

Katarzyna Górska

Galeria Święta Gminy Bolesław 2009

« Powrót