Wędrówki z Bolkiem i Lolkiem po Małopolsce

Przeżyjmy to jeszcze raz razem z "Bolkiem i Lolkiem" - film z przedsięwzięcia pt. "Dzień jak z bajki - organizacja widowiska plenerowego opartego na motywach "Bolka i Lolka" dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Centrum Kultury

2009-05-26

Poetycko i nastrojowo

Niezwykle poetyckie i pełne wzruszeń okazało się piątkowe popołudnie w bolesławskim dworze. W powietrzu unosił się liryczny nastrój, który, doprawiony odrobiną muzyki, sprawił, że niejeden gość uronił tego dnia łzę... Bo muzyka i poezja nie od dziś tworzą pełen artyzmu związek, o czym przekonali się goście podczas uroczystości rozstrzygnięcia Turnieju Jednego Wiersza, jaki odbywał się w ramach XXXI Wiosny Poetyckiej.

Jak co roku, konkurs cieszy się niesłabnącą popularnością wśród poetów z bliższych i dalszych zakątków kraju. W tym roku, na apel Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu, który był organizatorem konkursu, napłynęło 38 utworów, w tym 11 w kategorii szkolnej (dzieci i młodzież do lat 16-tu) oraz 27 w kategorii dorosłych. Wiersze zostały nadesłane z takich miejscowości, jak: Bolesław, Bukowno, Olkusz, Gorenice, Sławków, Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Szczyrzyc i Kępice (woj. pomorskie). Pod swoją ocenę wrażliwość twórców wziął juror tegorocznej edycji, redaktor Paweł Mlak. I tak, po przeanalizowaniu wszystkich utworów, I miejsce w kategorii szkolnej postanowił przyznać Natalii Włodarczyk ze Szczyrzyc. To nie koniec laurów, jakie uczestniczka zebrała podczas uroczystości rozstrzygnięcia. Decyzją Kapituły, to do Natalii trafił „Piszący Osesek” - Nagroda im. Zbigniewa Strasia. Twórcą i fundatorem tej nagrody był śp. Zbigniew Straś, a otrzymywali ją laureaci bolesławskich konkursów poetyckich w kategorii szkolnej. I w tym roku Centrum Kultury, chcąc wyrazić pamięć o zmarłym, postanowiło kultywować tradycję, którą zapoczątkował.
Wracając do nagrodzonych: w tej samej kategorii drugie miejsce zdobyła Karolina Blecharczyk z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sławkowie. Trzecią lokatę przyznano Eryce Probierz z Publicznego Gimnazjum w Bolesławiu. Wśród uczestników konkursu do lat 16-tu wyróżniono: Martynę Stawarz i Magdalenę Wdowik z Zespołu Przedszkolno- Szkolno- Gimnazjalnego w Podlipiu oraz Natalię Woszczek z Bolesławia.
Wśród dorosłych zwyciężył Marek Kaleciński, który urzekł jurora wierszem opiewającym Anię, ale uczynił to w niezwykle zabawny sposób – bawiąc się – niczym specjalista od słowotwórstwa– słowami. Laureat startował w konkursie z ramienia Klubu Literackiego, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie. Z tego samego Klubu pochodzi także zdobywczyni II miejsca – Urszula Kalecińska – Kucik. Trzecie miejsce w tej kategorii przyznano Katarzynie Gajewskiej z Bolesławia. Wyróżnienia trafiły do Aliny Frąs, Ireny Włodarczyk i Zdzisławy Karoń z Olkusza. Do wszystkich nagrodzonych trafiły nagrody książkowe i dyplomy.
Jak się okazało z czasem, to nie jedyna atrakcja, jaka czekała na gości bolesławskiego dworu tego popołudnia. Sala, wypełniona po brzegi, czekała na koncert ks. Bogdana Skowrońskiego, proboszcza Kościoła św. Marii Magdaleny z Wrocławia, który przygotował swój występ z myślą o nadchodzącym Dniu Matki. Ksiądz zaskarbił sobie publiczność nie tylko wykonaniem utworów, ale swoją osobowością. Koncert przenikały opowieści o domu rodzinnym, a nawet dywagacje, czy Bóg jest motocyklistą. Nastrój udzielił się chyba każdemu obecnemu na sali, więc nic dziwnego, że owacjom, bisom i podziękowaniom nie było końca. Ks. Bogdan Skowroński odebrał je z rąk dyrektor Centrum Kultury w Bolesławiu, Barbary Rzońca oraz radnej gminy Bolesław, Mirosławy Bargieł.

Przystając na chwilę przy Dniu Matki: wszystkim mamom, z okazji ich święta, w imieniu swoim i rady Sołeckiej, sołtys Bolesławia, Maria Nidzińska złożyła najserdeczniejsze życzenia.

Wszystkim, którzy zechcieli być tego dnia w bolesławskim dworku dziękujemy, a nagrodzonym twórcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach literackich!

Katarzyna Górska

www.centrumkultury.gminaboleslaw.pl/index.php