Wędrówki z Bolkiem i Lolkiem po Małopolsce
Przeżyjmy to jeszcze raz razem z "Bolkiem i Lolkiem" - film z przedsięwzięcia pt. "Dzień jak z bajki - organizacja widowiska plenerowego opartego na motywach "Bolka i Lolka" dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
2009-04-22
„Z okazji pozytywnej realizacji projektu wszystkim zaangażowanym i sympatykom dziękuję dozgonnie za społeczną aktywność” – taki wpis wójta gminy Bolesław, Ryszarda Januszka widnieje w kronice Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskach. Pojawił się w dniu uroczystego otwarcia Strażackiej Izby Tradycji w remizie OSP w Laskach.
Ale zacznijmy od początku...
Z adaptera „Bambino” cichutko rozchodzi się po sali dźwięk muzyki. Słychać akurat „La Palomę”. Tłum gości, z zaciekawieniem spoglądający na zgromadzone w sali eksponaty.
87 lat historii straży w jednym miejscu. Ręczna pompa sikawkowa z 1928 r., strażackie mundury, kroniki, w tym i ta z datą 1922 r. jako tą, od której liczy się powstanie OSP w Laskach, nad sufitem zawieszone drabiny i bosaki z 1924 r., radia, które w latach 50 – tych w niejednym domu podkręcone na kolokwialny „full” obwieszczały pełne entuzjazmu nowiny o budowie „Huty Lenina”, spirytusowy powielacz z lat 70-80 tych; słowem- mnóstwo przedmiotów, których nie sposób wyliczyć, budzących pozytywne wspomnienia. Nie, nie tylko dla strażaków – ochotników z Lasek, ale i wszystkich mieszkańców sołectwa, którzy na potrzeby tworzonej Izby przekazywali eksponaty, zalegające dotąd w zakamarkach domostw.
Tak, jesteśmy w Laskach – małej miejscowości w naszej gminie. Tutejsi mieszkańcy nie mają jednak powodów do narzekań. Wręcz przeciwnie!. Bo przecież można inaczej. Zakasać rękawy, wziąć się do roboty i owszem – nie tylko gasić pożary, ale wzniecać ogień lokalnej aktywności. Przecięcie wstęgi, otwierającej podwoje Izby zakończyło realizację projektu, ale niech nikt nie myśli, że na tym koniec działań strażaków! – Chcemy, ażeby Izba wzbudziła zainteresowanie wśród uczniów naszych szkół i stanowiła swoistą lekcję historii. Mamy także nadzieję, że izba będzie cały czas wzbogacana o kolejne eksponaty – mówi Mirosław Wójcik z OSP Laski.
Izba Tradycji to efekt ciężkiej, trwającej blisko pół roku pracy strażaków i projektu, na realizację którego OSP otrzymała 6 tys. zł z programu Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności „Działaj Lokalnie”, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Forum Oświatowe „Klucze”. To właśnie przytoczone jako ostatnie, kluczewskie stowarzyszenie, działające jako Lokalna Organizacja Grantodawcza, przyznała ochotnikom wspomnianą wyżej sumę, stanowiącą połowę wkładu na realizację projektu.
„Działaj lokalnie. Wyzwolisz społeczną energię” – głosi plakat wiszący w Izbie Tradycji, informujący o udziale ochotników w projekcie. I nie są to puste słowa. Bo nasi strażacy już nie raz pokazali, że jeśli tylko się chce – można wiele. Przy udziale zapaleńców z OSP w gminie realizowany był projekt w ramach programu „Rzeczpospolita Internetowa”, koordynowany przez Fundację Grupy TP SA oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP, z którego wprost do ochotników trafił grant w wysokości 30 tys. zł wraz z pakietem medialnym. Projekt zaowocował realizacją w naszej gminie szkoleń komputerowych, powstaniem kilkunastu stron internetowych a co najważniejsze – Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Bolesław.
Katarzyna Górska